25 lutego 2015 roku, środa, godz. 18.15
Pałac Akademii Muzycznej w Łodzi, Sala 4, ul. Gdańska 32,
wstęp wolny

Muzycy z tria „Gambasada” sami siebie nazywają „gambasadorami”, czyli „ambasadorami violi da gamba”, bo ich celem jest popularyzacja tego instrumentu oraz rzadko w Polsce wykonywanej muzyki gambowej.  Dzięki dawnej praktyce wykonawczej i współczesnej wrażliwości muzycznej, Gambasadorzy nie tyle chcą „odtwarzać” dzieła dawnych mistrzów, co je „kreować”, pokazywać, ile dobrych emocji i radości mogą one przynieść dzisiejszemu odbiorcy muzyki.

wykonawcy
Trio viol da gamba GAMBASADA:
Justyna Krusz
Mateusz Kowalski
Krzysztof Firlus
http://www.gambasada.pl/

program:
Theodor Schwartzkopff (1659-1732): Pièces à tre Viola di Gamba
Intrada – Andante, Allemande, Courante, Chaconne, Bourée, Gigue

Tobias Hume (1569-1645): The Spanish Humor for three bass – viols

Jean-Baptiste-Antoine Forqueray (1699-1782): Pièces à 3 violes
Allemande, Courante, Sarabande

Marin Marais (1656-1728): Pièces à trois viols – IVème Livre
Prélude, Allemande, Courante, Menuet, Sarabande, Gigue


Justyna Krusz – studiowała violę da gamba w Conservatoire de Musique w Grenoble (Francja) pod kierunkiem Christine Plubeau oraz Catherine Arnoux oraz w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie prof. Marcina Zalewskiego. Ukończyła także Akademię Muzyczną w Katowicach w klasie wiolonczeli ad. Piotra Janosika oraz Szkołę Aktorską Lart Studio w Krakowie. Brała udział w kursach muzycznych i lekcjach prowadzonych przez gambistów, takich jak: Paolo Pandolfo, Wieland Kuijken, Hille Perl, Marianne Muller.  
Jest muzykiem {oh!} Orkiestry Historycznej (Katowice), współzałożycielką zespołów Gambasada (trio viol da gamba – z Krzysztofem Firlusem i Mateuszem Kowalskim) oraz Via Sonore (zespół specjalizujący się w wykonywaniu muzyki XVII wieku – ze skrzypaczkami Violettą Szopą oraz Dominiką Małecką). Jako kameralistka nagrała płyty z zespołami Weser-Renaissance (Niemcy), Parnassos, Camerata Silesia, Floripari, Capella Cracoviensis, Octava Ensemble, Camerata Cracovia. Ponadto współpracuje z formacjami Harmonia Sacra oraz Polska Orkiestra XVIII wieku.
W 2012 r. założyła klasę violi da gamba w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, w której mogą kształcić się najmłodsi polscy adepci historycznego wykonawstwa muzyki dawnej. Od 2013 r. prowadzi klasę violi da gamba w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi.

Krzysztof Firlus – muzyk z powodzeniem łączący karierę kontrabasisty oraz gambisty, koncertujący na obu instrumentach zarówno w charakterze solisty, kameralisty, jak i muzyka orkiestrowego. Na stałe związany z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, {oh!} Orkiestrą Historyczną, triem muzyki dawnej Extempore oraz consortem viol Gambasada, koncertuje również z czołowymi polskimi zespołami, takimi jak: Kwartet Śląski, Concerto Polacco, Capella Cracoviensis. Współpracował ponadto m.in. z H. Rillingiem, V. Dumestre, P. McCreeshem, G. Guerrero, A. Zylberajch oraz M. Toporowskim.  
Ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach w klasie violi da gamba (prof. Mark Caudle) oraz kontrabasu (dr Jan Kotula). Obecnie studiuje na Uniwersytecie Mozarteum w Salzburgu pod kierunkiem prof. Vittorio Ghielmiego. Swe umiejętności kształcił ponadto u tak znakomitych muzyków, jak: Rachel Podger, Reiner Zipperling, Catalin Rotaru, Thomas Martin, Klaus Trumpf, Rustem Gabdullin, Miloslav Gajdos, Miloslav Jelinek, Lew Rakov czy Teppo Hauta-aho. Jest laureatem programu stypendialnego „Młoda Polska” oraz konkursów kontrabasowych w Andernach, Brnie, Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi oraz Dąbrowie Górniczej. Obecnie jest pracownikiem akademii muzycznych w Krakowie oraz Katowicach.

Mateusz Kowalski – początkowo violę da gamba studiował w Krakowskim Konserwatorium im. W. Lutosławskiego u Kazimierza Pyzika, a następnie w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie Marcina Zalewskiego. W 2009 roku uzyskał w tej uczelni dyplom z wyróżnieniem. Swoje umiejętności doskonalił w Królewskim Konserwatorium w Hadze, kształcąc się u Philippe'a Pierlota i Rainera Zipperlinga. Uczestniczył w kursach i lekcjach gamowych prowadzonych przez takich muzyków, jak: Paulo Pandolfo, Marianne Muller, Petr Wagner, Christie Plubeau, Mark Caudle oraz projektach orkiestrowych pod kierunkiem Jacques'a Ogga i Manfreda Cordesa.
Jest członkiem specjalizującego się w muzyce renesansu zespołu Floripari, którego siedzibą jest Zamek Królewski na Wawelu. Występuje również w kilku innych formacjach muzyki dawnej w Polsce – Consortium Sedinum (Szczecin), Ars Cantus (Wrocław), Camerata Cracovia – w międzynarodowym zespole Ensemble Barocum oraz litewskim Brevis Consort. Z zespołami tymi koncertuje w Polsce i za granicą (m.in. Holandia, Szkocja, Bułgaria, Niemcy, Rumunia, Litwa, Hiszpania, Australia). Współpracuje również z Baletem Dworskim Cracovia Danza. Wraz z gambowym triem Gambasada zajął pierwsze miejsce na Międzynarodowym Konkursie Zespołów Muzyki Dawnej – Żory 2012. Z czeskim zespołem Ensemble Tourbillon prowadzonym przez Petra Wagnera nagrał dla niemieckiej wytwórni Accent, płytę Vienna 1709. Od 2013 jest asystentem w klasie violi da gamba Akademii Muzycznej w Krakowie.
Prowadzi wokalny zespół Perfugium, którego głównym polem zainteresowań jest religijna muzyka dawnych epok oraz tradycyjne pieśni Kościoła w Polsce. Z zespołem tym wydał pięć płyt CD. Współpracuje z Dominikańskim Ośrodkiem Liturgicznym, biorąc udział w nagraniach i prowadząc warsztaty muzyki liturgicznej. Przez kilka lat był członkiem Bractwa Lutni z Dworu na Wysokiej, wokalnej grupy prowadzonej przez lutnistę Antoniego Pilcha. Z zespołem tym wziął udział w wielu prestiżowych koncertach m.in. we Francji, Niemczech, Hiszpanii i Estonii.