16 marca, poniedziałek, 18.15
Sala Balowa, Pałac Akademii Muzycznej w Łodzi, ul. Gdańska 32
wstęp wolny

wykonawcy
Aleksandra Mańkowska – saksofon
Bogna Dulińska – fortepian

program
Grzegorz Mańkowski – Dwa Szkice na saksofon sopranowy solo (2014)
Grażyna Bacewicz – Kołysanka (1952, w transkrypcji na saksofon sopranowy i fortepian)
Paul Hindemith – Sonata na saksofon altowy i fortepian (1943)
Ryo Noda – Improvisation 2 (1973)
Jacques Charpentier – Gavambodi 2 pour alto saxophone et piano(1969)
Alfred Desenclos – Prelude, Cadence et Finale pour alto saxophone et piano (1956)

Aleksandra Mańkowska
Urodzona 29 marca 1990 r. w Lęborku. Edukację muzyczną rozpoczęła w wieku 12 lat w Państwowej Szkole Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Pucku. Jest absolwentką Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Gdańsku oraz Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, którą ukończyła z wyróżnieniem w klasie dr hab. Pawła Gusnara. W 2014 roku rozpoczęła studia doktoranckie w macierzystej uczelni.
Młoda saksofonistka od lat zafascynowana klasycznym oraz współczesnym repertuarem saksofonowym ma na swoim koncie udział w wielu muzycznych festiwalach, konkursach oraz koncertach w kraju i za granicą. Koncertowała jako solistka, kameralistka i muzyk orkiestrowy z towarzyszeniem takich orkiestr, jak: Sinfonia Varsovia, Płocka Orkiestra Symfoniczna, Filharmonia Zabrzańska, Orkiestra Kameralna Inter>Camerata pod batutą wybitnych artystów.
Swoje umiejętności doskonaliła na kursach i warsztatach pod okiem wspaniałych saksofonistów i pedagogów, m.in. Jerome Larana, Radosława Knopa, Dawida Pitucha, Clausa Olesena, Michaela Supera, Nobuya Sugawa, Arno Bormkampa, Jeana Denis Michata, Jana Schulte-Bunerta.
Jest laureatką wielu krajowych konkursów i festiwali muzycznych. Najważniejsze z nich to: Ogólnopolski Konkurs Młodych Instrumentalistów w Bydgoszczy (II miejsce, 2006), Międzynarodowy Konkurs Młodego Muzyka w Szczecinku (wyróżnienie, 2008), Konkurs Młodych Talentów w Gdyni w kategorii Instrumenty Dęte Drewniane (laureat, 2009), Ogólnopolski Konkurs Duetów z Fortepianem: III miejsce – duet z pianistą Łukaszem Chrzęszczykiem (2012), Ogólnopolski Konkurs o Stypendium Fundacji Yamaha (I miejsce, 2012), Międzynarodowy Konkurs Muzycznego im. Juliusza Zarębskiego w Łomiankach w kategorii zespołów kameralnych: I miejsce – w duecie z Łukaszem Chrzęszczykiem, II miejsce – w duecie saksofonowym z Bartoszem Sadokiem (2013), I Ogólnopolski Festiwal Saksofonowy NEW ART SAX we Wrocławiu (I miejsce, 2014), VIII Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka w Dąbrowie Górniczej (II miejsce, 2014).
Podczas zeszłorocznej edycji „Koncertu Roku” organizowanego przez Akademię Muzyczną w Łodzi przyznana została jej Nagroda Rektorów Polskich Uczelni Muzycznych. W 2013 roku otrzymała nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia w twórczości artystycznej.

Bogna Dulińska
Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Łodzi, obecnie wykładowcą tej uczelni. Podczas studiów uzyskała wiele nagród na konkursach. Swoje umiejętności doskonaliła na Mistrzowskich Kursach Pianistycznych m.in. w Dusznikach Zdroju oraz w Weimarze.
Od 1998 r współpracuje jako pianista - akompaniator z Katedrą Instrumentów Dętych Drewnianych, Perkusji i Akordeonu Akademii Muzycznej w Łodzi. W grudniu 2005 r. nagrała płytę „Arie i pieśni” (Danuta Dudzińska-Wieczorek – sopran, Bogna Dulińska – fortepian) z okazji 60-lecia Polskiego Instytutu Muzycznego. W maju 2005 i 2007 r. otrzymała Dyplomy Uznania za wyróżniający akompaniament na II i III Międzynarodowym Konkursie Fagotowo-Obojowym w Łodzi, natomiast w maju 2009 r. została jako jedyna wśród pianistów nagrodzona specjalnym dyplomem dla pianisty akompaniatora podczas I Międzynarodowego Konkursu Saksofonowego w Łodzi. Od kilku lat pozostaje w stałej współpracy z wybitnym polskim saksofonistą, Pawłem Gusnarem. Prowadzi bardzo ożywioną działalność koncertową zarówno jako solistka, jak i kameralistka - w kraju i za granicą (Niemcy, Japonia, Kanada, Szwecja, Francja, Ukraina, Stany Zjednoczone Ameryki Północnej, Afryka). We wrześniu 2013 roku obroniła tytuł doktora sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka.