14 marca, sobota, 18.00
Sala koncertowa Akademii Muzycznej, ul. Żubardzka 2a
bilety: 20 zł i 10 zł

s wilga
wykonawcy:

Sławomira Wilga – skrzypce
Orkiestra Akademii Muzycznej w Łodzi 
dyrygent – Marcin Wolniewski

w programie:

Feliks Mendelssohn-Bartholdy – Uwertura „Hebrydy” (Grota Fingala)
Jean Sibelius – Koncert skrzypcowy d-moll op. 47
Feliks Mendelssohn-Bartholdy – Suita „Sen nocy letniej” op. 21 i op. 61Sławomira Wilga
Edukację muzyczną rozpoczęła w 2001 r. w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Bytomiu. Studiuje w Akademii Muzycznej w Łodzi, w klasie skrzypiec prof. AM dr hab. Łukasza Błaszczyka. Zdobyła wiele nagród na przesłuchaniach i konkursach muzycznych. Jest laureatką m.in. Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Instrumentów Smyczkowych w Elblągu (2011, 2013), VII Ogólnopolskiego Forum Młodych Instrumentalistów im. K. i A. Szafranków w Rybniku (2011), XXXVII Konkursu Bachowskiego im. S. Hajzera Zielonej Górze (2011), Ogólnopolskich Przesłuchań CEA w Warszawie (2012), II Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego w Cieszynie (2013). Jej działalność artystyczna rozwija się wielotorowo. Uczestniczyła w międzynarodowym projekcie orkiestrowym "International Lutosławski Youth Orchestra" w Szczecinie, w którym pełniła funkcję koncertmistrza. Jest członkiem Orkiestry PRIMUZ Akademii Muzycznej w Łodzi. Koncertuje kameralnie, występując m.in. z siostrą Izabelą Wilgą. W 2013 r. wystąpiła z kwartetem smyczkowym "Czortet Quartet" w Studiu koncertowym Polskiego Radia w ramach IX Ogólnopolskiego Festiwalu Promocyjnego "Sierpień Talentów". Jako solistka miała okazję wystąpić z Polską Młodzieżową Orkiestrą Symfoniczną w Bytomiu oraz z Filharmonią Śląską pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka (2013). Rozwija umiejętności w ramach międzynarodowych warsztatów i kursów mistrzowskich, m.in. Młoda Muzyczna Akademia w Katowicach, VII i VIII Beskidzkie Warsztaty Skrzypcowe w Rycerce Górnej. Stypendystka Centrum Edukacji Artystycznej na rok szkolny 2011/2012 oraz 2012/2013.

Marcin Wolniewski
Dyrygent i pedagog, ur. w 1974 r. w Łodzi. Absolwent dwóch kierunków studiów: dyrygentury chóralnej w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi (dyplom z wyróżnieniem w klasie prof. T. Błaszczyka) oraz dyrygentury symfoniczno-operowej w Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu (dyplom w klasie prof. M. Gawrońskiego). Wykształcenie zdobyte w Polsce uzupełnił w Niemczech w Hochschule für Musik FRANZ LISZT w Weimarze, studiując dyrygenturę symfoniczną w klasie prof. N. Pasquet oraz dyrygenturę operową pod kierunkiem prof. G. Kahlerta. Od 2003 r. jest pracownikiem łódzkiej Akademii Muzycznej, obecnie w stopniu doktora sztuki. Prowadzi zajęcia na kierunku edukacja artystyczna oraz pełni obowiązki dyrygenta-szefa orkiestr uczelnianych: symfonicznej i kameralnej. W kadencji 2012 - 2016 wybrany na stanowisko prodziekana Wydziału I. Od 2003 roku stale współpracuje z zespołami Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina. W latach 2005 - 2010 pełnił w tej instytucji funkcję stałego dyrygenta-asystenta. W okresie 2005 - 2008 pracował u boku T. Wojciechowskiego. Od roku 2008 do 2010 był bezpośrednim współpracownikiem D. Raiskina. Związek z Filharmonią Łódzką zaowocował również czynną współpracą ze znakomitościami świata dyrygenckiego, m.in. z: J. Maksymiukiem, J. Krenzem, T. Strugałą oraz K. Pendereckim. Z zespołami łódzkiej Filharmonii przygotował i poprowadził m.in.: łódzką prapremierę Requiem A. Lloyd-Webbera, Stabat mater F. Poulenca, VII Koncert skrzypcowy G. Bacewicz, Harnasie K. Szymanwskiego, Exodus W. Kilara, Te Deum i Missa In tempore belli J. Haydna i wiele innych.
W gronie solistów, z którymi współpracował znajdują się m.in.: D. Stabrawa, P. Pławner, K. Buniatashvili, K. Duda, Ł. Błaszczyk, J. Balint, M. Okonsar, P. Kowalski, T. Wojnowicz, U. Kryger, J. Wawrowski, W. Waleczek i inni.
Intensywna działalność koncertowa obejmuje występy z orkiestrami symfonicznymi filharmonii w: Łodzi, Wrocławiu, Kielcach, Lublinie, Częstochowie, Jenie, Płocku, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestrą Filharmonii Kameralnej im. W. Lutosławskiego w Łomży, zespołem „Opera polska” oraz orkiestrami symfonicznymi i kameralnymi Akademii Muzycznych w Białymstoku, Łodzi i Wrocławiu. Prowadził koncerty w ramach ogólnopolskich i międzynarodowych festiwali m.in.: VII Festiwalu „Ogrody muzyczne” (Warszawa 2007), VIII i XIII Festiwalu „Kolory Polski” (Łódź 2007, 2012), II Łódzkiej Wielkanocy Muzycznej (Łódź 2009), V Festiwalu Waltorniowego im. E. Golnika (Łódź 2009).
Jako pierwszy dyrygent w Polsce przygotował polską prapremierę, a następnie wielokrotnie prowadził pokazy nagrodzonego Oscarem 2007 filmu animowanego Piotruś i wilk łódzkiej wytwórni Se-ma-for, z wykonywaną na żywo przez orkiestrę muzyką S. Prokofiewa. W maju 2009 roku, jako pierwszy dyrygent na świecie, kierował plenerowym pokazem filmu 2001:Odyseja kosmiczna S. Kubrick’a, z wykonywaną na żywo przez zespoły Filharmonii Łódzkiej muzyką G. Ligetiego, R. Straussa, A. Chaczaturiana i J. Straussa.
Sprawował kierownictwo muzyczne akademickich spektakli operowych łódzkiej Akademii wystawionych m.in. na deskach Teatru Wielkiego w Łodzi ( Xerxes G. F. Haendla 2006 r., Wesele Figara W. A. Mozarta 2007 r., Weksel małżeński G. Rossiniego 2008 r.).
W dorobku fonograficznym posiada zarejestrowaną w kwietniu 2006 r. w Studio im. A. Osieckiej pr. III Polskiego Radia w Warszawie koncertową płytę CD zespołu Varius Manx pt. Varius Manx symfonicznie, DVD z nagraniemRequiem G. Faure (2008), będące rejestracją uroczystego koncertu z okazji rocznicy śmierci papieża Jana Pawła II oraz CD z klasycznymi koncertami fagotowymi (2012) w wyk. prof. K. Kamińskiego i Orkiestry Kameralnej łódzkiej Akademii Muzycznej. Jest autorem książki pt. Specyfika procesu przygotowania dzieła muzycznego w pracy dyrygenta z orkiestrą akademicką (2011) poruszającej problematykę pracy dyrygenta z orkiestrami studenckimi.