23 lutego 2015 roku, poniedziałek, godz. 18.15
Sala kameralna AM, al. 1 Maja 4, wstęp wolny

Utwory Paderewskiego i Chopina zagra Karol Radziwonowicz, uznany w świecie pianista, znawca polskiej muzyki, autor kompletu nagrań dzieł Paderewskiego, którego utwory grał m.in. w Lisner Auditorium w Waszyngtonie i Carnegie Hall w Nowym Jorku.

Recital w ramach Sesji Katedry Fortepianu Wielcy polscy pianiści i kompozytorzy: Aleksander Michałowski i Ignacy Jan Paderewski
23–24 lutego 2015

program

IGNACY JAN PADEREWSKI
• Nokturn B-dur op. 16 nr 3
• Krakowiak fantastyczny op. 14 nr 6

FRYDERYK CHOPIN
• Walc a-moll op. 34 nr 1
• Fantasie-Impromptu cis-moll op. 66
• Mazurek a-moll op. 68 nr 2
• Polonez A-dur op. 40 nr 1

IGNACY JAN PADEREWSKI
• Mazurek a-moll op. 9 nr 2
• Menuet antyczny op. 14 nr 1

FRYDERYK CHOPIN
• Ballada f moll op.52

przerwa

FRYDERYK CHOPIN
• Nokturn b-moll op. 9 nr 1

IGNACY JAN PADEREWSKI
• Sonata es-moll op. 21
Allegro con fuoco / Andante ma non troppo / Allegro vivace


Karol Radziwonowicz
Pianista, urodzony 2 marca 1958 w Warszawie. Naukę gry na fortepianie rozpoczął i przez wiele lat pogłębiał pod kierunkiem swojego ojca - pianisty i pedagoga - Henryka Radziwonowicza. W 1982 ukończył studia pianistyczne w klasie Barbary Muszyńskiej (dyplom z wyróżnieniem), które odbył w warszawskiej Akademii Muzycznej. W latach 1987-88, jako stypendysta Fundacji Fulbrighta, doskonalił swoje umiejętności w Indiana University School of Music w Bloomington pod kierunkiem Georgy Seboka.

Jest laureatem Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (1983). Uczestniczył także w następujących międzynarodowych konkursach pianistycznych: Virtuosi di Musica per Pianoforte w Usti nad Łabą (1971, IV miejsce), im. Bedřicha Smetany w Hradec Králové (1978, półfinalista), im. Rina Sala Gallo w Monzy (1980), im. Glenna Goulda w Toronoto (1986, półfinalista) i im. Giny Bachauer w Salt Lake City (1988).

Karol Radziwonowicz prowadzi ożywioną działalność artystyczną w kraju i za granicą. Wielokrotnie brał udział w znaczących międzynarodowych festiwalach muzycznych, m.in. "Wratislavia Cantans", "Warszawska Jesień", Festiwal Chopinowski w Dusznikach Zdroju, Festiwal Lisztowski w Utrechcie, Festiwal Mozartowski w Warszawie, Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku, Festiwal Muzyczny "Musicora" w Paryżu, Festival d'été de Quebec w Kanadzie, Paderewski Festival w Passo Robles w Kalifornii, Tokio International Music Festival, "Europalia" w Hadze w Holandii, Festiwal "Musical Kremlin" w Moskwie.

Karol Radziwonowicz koncertował jako solista z wieloma znanymi orkiestrami symfonicznymi w Polsce i za granicą, w centrach muzycznych Europy, obu Ameryk oraz Australii, pod batutą m.in. Jerzego Maksymiuka, Witolda Krzemieńskiego, Kazimierza Korda, Krzysztofa Missony, Jana Krenza, Wojciecha Rajskiego, Antoniego Wita, Pedro Ignacio Calderona. W 1992, podczas wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych Georga Busha w Polsce, wykonał na Zamku Królewskim w Warszawie specjalny recital dla Barbary Bush. W latach 1999-2000, z okazji obchodów Międzynarodowego Roku Chopinowskiego występował we Francji, w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Kolumbii, Urugwaju i Japonii (recitale z Konstantym Andrzejem Kulką). W marcu 2001 odbył po raz kolejny tournée po Stanach Zjednoczonym (San Jose, Paso Robles oraz San Francisco). W tym samym roku, z okazji obchodów Roku Ignacego Jana Paderewskiego wielokrotnie występował z recitalami utworów tego kompozytora w Europie i Stanach Zjednoczonych. Został również zaproszony do koncertowania w Afryce i Indiach (Kinszasa, Brazaville, New Dehli). Jednym z największych osiągnięć artystycznych pianisty było zaproszenie go do wykonania Fantazji Polskiej Paderewskiego w Carnegie Hall w Nowym Jorku 4 listopada 2001. Był to specjalny, galowy koncert poświęcony pamięci Paderewskiego, zorganizowany pod protektoratem obu prezydentów - Georga Busha i Aleksandra Kwaśniewskiego, a powtórzony dnia następnego w Lisner Audytorium w Waszyngtonie. Zaowocowało to zaproszeniem artysty wspólnie z orkiestrą Sinfonia Varsovia na tournée koncertowe po Japonii oraz do wykonania koncertu Fryderyka Chopina w wielkiej sali Festspielehause w Salzburgu w maju 2003. W październiku 2004 został zaproszony przez Kammerorchester Berlin do wykonania koncertu Wolfganga Amadeusa Mozarta w Berlińskiej Filharmonii. W październiku 2005 zainaugurował sezon koncertowy "Societé des Concerts de Fribourg" w Szwajcarii wykonaniem Koncertu fortepianowego b-moll Piotra Czajkowskiego. W maju 2006 wykonał Błękitną Rapsodię George'a Gerschwina w dużej sali Concertgebouw w Amsterdamie.

Artysta posiada znaczący dorobek fonograficzny. Jako jedyny pianista na świecie nagrał dla wytwórni Selene Records i Le Chant du Monde wszystkie dzieła fortepianowe Ignacego Jana Paderewskiego. Nagranie to zostało wyróżnione nagrodą francuskich krytyków "Diapason". Dla wytwórni Polskie Nagrania-Muza oraz Koch-Schwan Records nagrał również utwory Paderewskiego z towarzyszeniem orkiestry. Z okazji 13. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego utrwalił na płytach kompaktowych wszystkie utwory na fortepian z orkiestrą w wersji kameralnej Fryderyka Chopina, wspólnie z kwintetem smyczkowym I Solisti di Varsavia. W Polsce nagranie to otrzymało nominację do nagrody Fryderyk 1998, a poprzez licencję w kanadyjskiej firmie płytowej Tandem Records Classics ukazało się na rynku amerykańskim, zyskując natychmiast wielkie uznanie krytyki - "bestseller" w Kanadzie w 1999. W polskiej wytwórni Selene Records ukazały się również płyty z utworami Juliusza Zarębskiego oraz z odkrytymi utworami Karola Mikulego - ucznia Fryderyka Chopina.

Karol Radziwonowicz zajmuje się również działalnością pedagogiczną: prowadzi klasy mistrzowskie na zaproszenie uczelni w Tokio, San Francisco, Hawanie, San Jose, Limie, Lubjanie, Krakowie i Wrocławiu. Od wielu lat jest też jurorem konkursów pianistycznych w kraju i za granicą. W 2005 został zaproszony do jury pierwszego eliminacyjnego etapu XV Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Jest prezesem Towarzystwa im. Ignacego Jana Paderewskiego w Warszawie.

***

Recital fortepianowy Roberta Marata
24 lutego 2015 roku, godz. 18.15
Sala kameralna AM, al. 1 Maja 4, wstęp wolny

Recital to unikatowa okazja wysłuchania na żywo utworów Aleksandra Michałowskiego, które prof. Robert Marat nagrał dla Selene w serii „Wielka tradycja chopinowska”. W Łodzi zagra również dzieła Bacha, Chopina i Liszta. Recital w ramach Sesji Katedry Fortepianu Wielcy polscy pianiści i kompozytorzy: Aleksander Michałowski i Ignacy Jan Paderewski (23–24 lutego 2015 roku).

program
Jan Sebastian Bach (1685-1750)
2 Preludia chorałowe w opr. F. Busoniego:
Ich ruf zu dir, Herr
Jesu bleibet meine Freude

Aleksander Michałowski (1851-1938)
Gawot g-moll
Preludium b-moll
Mazurek cis-moll

Fryderyk Chopin (1810-1849)
3 Etiudy z op. 10 (redakcja A. Michałowski):
C-dur nr 1
f-moll nr 9
c-moll nr 12

Franciszek Liszt (1811-1886)
104 Sonet Petrarki
Etiuda transcendentalna f-moll

Aleksander Michałowski (1851-1938)
Capricietto quasi polka
Walc triste

Fryderyk Chopin (1810-1849)
Walc cis-moll op. 64
Walc As-dur op. 34 nr 1

Aleksander Michałowski (1851-1938)
Parafraza Walca Des-dur Fryderyka Chopina


Robert Marat
Pianista i pedagog, profesor Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Wychowanek szkół muzycznych w Białymstoku, które ukończył pod kierunkiem Heleny Frankiewicz (uczennicy Aleksandra Michałowskiego). Dyplom pianistyczny uzyskał w Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie prof. Andrzeja Jasińskiego (1988). Jest laureatem konkursów pianistycznych m.in. Karola Szymanowskiego w Łodzi oraz wielu nagród w zakresie muzyki kameralnej. Prowadzi ożywioną działalność koncertową, występując z orkiestrami, z recitalami solowymi i kameralnymi w kraju i za granicą. Dokonał wielu nagrań dla radia i telewizji. Dla wytwórni Selene nagrał utwory Raula Koczalskiego i Aleksandra Michałowskiego, które ukazały się w serii „Wielka tradycja chopinowska”.