15 stycznia, czwartek, 18.00
Sala koncertowa Akademii Muzycznej, ul. Żubardzka 2a, wstęp wolny


wykonawcy
Łukasz Mikołajczyk – fortepian (AM Katowice)
Aleksander Krzyżanowski – fortepian (UMFC Warszawa)

Zapraszamy na koncert, który wypełnią dwa chopinowskie półrecitale młodych pianistów, studentów uczelni muzycznych w Katowicach i Warszawie, którzy przygotowują się do Ogólnopolskiego Konkursu im. Fryderyka Chopina organizowanego przez Narodowego Instytut Fryderyka Chopina. Konkurs odbędzie się w Warszawie w dniach 31 stycznia - 8 lutego i będzie składał się z trzech etapów. Łukasz Mikołajczyk i Aleksander Krzyżanowski zaprezentują podczas koncertu w Sali Koncertowej część przygotowywanego na konkurs programu. Wstęp wolny!

program

Fryderyk Chopin:
Barkarola Fis-dur op. 60
Nokturn E-dur op. 62 nr 2
Scherzo E-dur op. 54
Ballada f-moll op. 52
Walc As-dur op. 34 nr 1
Łukasz Mikołajczyk – fortepian

Fryderyk Chopin:
Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22
Etiuda Ges-Dur op. 10 nr 5
Etiuda h-moll op. 25 nr 11
Nokturn cis-moll op. 27 nr 1
Sonata b-moll op. 35
Aleksander Krzyżanowski – fortepian


Łukasz Mikołajczyk
Urodzony w 1993 roku w Siemianowicach Śląskich. Jest absolwentem Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu dr Anny Góreckiej. Obecnie studiuje w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu prof. Zbigniewa Raubo. Swoje umiejętności rozwijał uczestnicząc w seminariach, warsztatach i kursach pod kierunkiem takich wybitnych pedagogów, jak: prof. Andrzej Jasiński, prof. Waldemar Andrzejewski, prof. Anna Malikova, prof. Jan Gottlieb Jiracek. Jest laureatem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów pianistycznych. W 2008 roku otrzymał I nagrodę ex aequo oraz Nagrodę Specjalną prof. Elżbiety Stefańskiej za najlepsze wykonanie utworu Jana Sebastiana Bacha na X Konkursie Pianistycznym im. Ludwika Stefańskiego i Haliny Czerny-Stefańskiej w Płocku. W 2010 roku zajął II miejsce na XVI Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym w Koninie oraz uzyskał III nagrodę na Międzynarodowym Podkarpackim Konkursie Chopinowskim w Rzeszowie. W 2013 roku otrzymał III nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie.Jako kameralista zdobył szereg nagród i wyróżnień m.in.: II miejsce na V Międzynarodowym Podkarpackim Konkursie Duetów Fortepianowych w Rzeszowie w 2011 roku oraz II miejsce w Trio fortepianowym na XII Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego w Warszawie w 2012 roku. Za swoje osiągnięcia był wielokrotnie nagradzany stypendiami: Prezydenta Miasta Katowice, Marszałka Województwa Śląskiego, Prezesa Rady Ministrów. Obecnie jest stypendystą Fundacji Piotra Klera. W bieżącym roku otrzymał stypendium Krystiana Zimermana dla wyróżniających się młodych pianistów.Jako solista i kameralista występował w kraju i za granicą. W 2013 roku, uczestnicząc w projekcie Fundacji Piotra Klera, koncertował z Orkiestrą Filharmonii Opolskiej oraz z Kwartetem „Altra Volta”, z którym zrealizował nagranie wersji kameralnej Koncertu fortepianowego f-moll op. 21 F. Chopina.

Aleksander Krzyżanowski
Urodził się w 1991 roku w Łodzi. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w 1997 roku u prof. Janiny Butor we Wrocławiu. Nauka w formie lekcji prywatnych trwała do 2002 roku. Od 2001 roku uczył się w łódzkich szkołach muzycznych: u Anny Juszczak w OSM im. H. Wieniawskiego, a w latach 2002-2004 u Iriny Rumiancevej w ZSM im S. Moniuszki. W latach 2005-2006 doskonalił swoje umiejętności w Centralnej Szkole Muzycznej przy Konserwatorium im. P. Czajkowskiego w Moskwie w klasie Anatolija Rjabova. Od 2006 r. uczył się ponownie w Polsce, w Szkole Muzycznej im. Zenona Brzewskiego w Warszawie, kontynuując naukę w klasie prof. Iriny Rumiancevej. W roku 2011 został absolwentem tej szkoły. W latach 2009-2011 pobierał lekcje u maestro Dang Thai Sona. Jesienią 2011 roku nawiązał współpracę z prof. Borisem Blochem, u którego rok później rozpoczął studia na Uniwersytecie Sztuki w Essen (Niemcy). Obecnie jest studentem Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie w klasie fortepianu prof. Piotra Palecznego.
Jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów: Łódź 2001 (im. Emmy Altberg, I nagroda), Płock 2002 (im. Ludwika Stefańskiego, I nagroda i Grand Prix), Praga, Czechy 2003 (im. Carla Czernego, wyróżnienie specjalne), Dniepropietrowsk, Ukraina 2007 (Grand Prix), Konin 2008 (I nagroda), Kraków 2009 (EPTA).
Występował na festiwalach muzycznych i koncertach - w Japonii: Ajigasawa International Music Festival (2003), w Hiszpanii: Spivakov Fond Festival (2005), w Rosji: Moskwa - Spivakov Fond Festival (2005 i 2006), w Estonii i na Łotwie (2007), w Sanoku: Festiwal, Kurs "Bieszczady bez granic", nagroda "Złoty Parnas" (2008), w Warszawie: Festiwal "Chopiniana" (2008), w Wietnamie (2009), w Japonii: Kirishima International Music Festival (2009), w Łodzi: Festiwal Młodych Pianistów "Premia Filharmonii Łódzkiej" (2009), w Niemczech: Darmstadt, Chopin Gesellschaft (2011).
Brał udział w mistrzowskich kursach pianistycznych: w klasie prof. Tatiany Szebanowej - Duszniki Zdrój (2002-2008), w klasie maestro Dang Thai Sona - Japonia, podczas Kirishima International Music Festival (2009), u Nelsona Goernera w ramach XIV Wielkanocnego Festiwalu im. Ludwika van Beethovena - Warszawa (2010), w klasie maestro Dang Thai Sona - Radziejowice NIFC (2011), w klasie prof. Borisa Blocha - Chopin Gesellschaft in der Bundesrepublik Deutschland w Darmstadzie (2011). Ponadto był podopiecznym Fundacji Muzycznej im. Vladimira Spivakova w Moskwie (2004-2006), od 2008 r. - podopiecznym Krajowego Funduszu Na Rzecz Dzieci, w 2008 roku otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.