2–3 grudnia
Akademia Muzyczna, ul. Gdańska 32, wstęp wolny

linde brumayr   Linde Brunmayr-Tutz – flet traverso (MHS Trossingen, Niemcy)

rudolf tutz  Rudolf Tutz – historyczne instrumenty dęte drewniane (Innsbruck, Austria)


Seminarium przeznaczone jest dla instrumentalistów grających na historycznych i współczesnych instrumentach dętych drewnianych, a w szczególności dla flecistów, zainteresowanych historią instrumentu i zagadnieniami interpretacji muzyki XVIII wieku. Prof. dr Linde Brunmayr-Tutz z MHS Trossingen, doświadczony pedagog i wybitna artystka, specjalizująca się w wykonawstwie muzyki dawnej na flecie traverso, przybliży specyfikę stylu galant i Empfindsamer Stil w literaturze fletowej szkoły berlińskiej, z uwzględnieniem takich zagadnień wykonawczych, jak artykulacja, ornamentacja właściwa i swobodna, kształtowanie dźwięku i frazowanie, współpraca flecisty z basso continuo.

Prof. Rudolf Tutz, renomowany w całej Europie i na świecie budowniczy kopii historycznych fletów poprzecznych, chalumeaux i klarnetów, przybliży specyfikę swojej pracy badawczej i rekonstruktorskiej oraz zaprezentuje przemiany w budowie i brzmieniu fletu poprzecznego w okresie ok. 1550-1850.

Bierny udział w seminarium jest możliwy bez ograniczeń, czynny udział po uzgodnieniu.

Kontakt:
Magdalena Pilch, tel. 601851495, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Program seminarium

Akademia Muzyczna w Łodzi, ul.Gdańska 32, Sala 4
2 grudnia 2014 roku, wtorek

10.00
Wykład: prof. dr Linde Brunmayr-Tutz
Flet traverso w muzyce szkoły berlińskiej

11.30-13.30
Zajęcia praktyczne

przerwa

15.00-18.30
Zajęcia praktyczne

3 grudnia 2014 roku, środa

10.00
Wykład: prof. Rudolf Tutz
Historyczne flety poprzeczne – pomiędzy oryginałem i kopią

11.30-14.00
Zajęcia praktyczne

18.15
Koncert
        Linde Brunmayr-Tutz – flet traverso
        Magdalena Pilch – flet traverso
        Marek Pilch – klawesyn
        W programie: utwory G. Ph. Telemanna, C. Ph. E. Bacha, F. Bendy


Linde Brunmayr-Tutz
Urodzona w Salzburgu, studiowała w Innsbrucku flet podłużny i medycynę, a także flet traverso u Hansa-Martina-Linde w Schola Cantorum Basiliensis i u Bartholda Kujkena w Królewskim Konserwatorium w Hadze.
Prowadzi działalność koncertową jako solistka i kameralistka. Występowała w składzie takich zespołów, jak: Bach Collegium Japan, Freiburger Barockorchester, dem Balthasar-Neumann-Ensemble (dyr. Thomas Hengelbrock), Wiener Akademie (dyr. Martin Haselböck), Ad Fontes Winterthur, Capella Reial de Catalunya (dyr. Jordi Savall), Orkiestra XVIII wieku (dyr. Frans Bruggen).
Od 1991 roku prowadzi klasę fletu traverso w Staatliche Hochschule für Musik Trossingen, gdzie przez wiele lat pełniła również funkcję kierownika Instytutu Muzyki Dawnej. W latach 1996-2004 była dyrektorem artystycznym Międzynarodowej Letniej Akademii Muzyki Dawnej w Innsbrucku.

Rudolf Tutz
Urodził się w 1940 roku w Innsbrucku. W 1963 roku przejął rodzinną firmę specjalizującą się od 1875 roku w budowie instrumentów dętych. W latach 70-tych rozpoczął pracę nad rekonstrukcją historycznych fletów, obojów i klarnetów. Współpracuje z wieloma wybitnymi muzykami specjalizującymi się w grze na tych instrumentach, między innymi z Bartholdem Kuijkenem i z Linde Brunmayr-Tutz.
W 2004 roku otrzymał nagrodę Landu Tyrol (Jakob Stainer Preis) za szczególne zasługi dla rozwoju muzyki dawnej, a w 2008 roku Prezydent Austrii przyznał mu honorowy tytuł profesora w uznaniu dla jego zasług w badaniach i rozwoju budownictwa historycznych instrumentów dętych drewnianych.
Na jego kopiach grają muzycy z tak renomowanych zespołów, jak: Wiener Philharmoniker, Concentus Musicus Wien, Hesperion XX, La Petite Bande, Freiburger Barockorchester, Musica Antiqua Köln, Concerto Köln, Akademie für Alte Musik Berlin.