21 listopada, piątek, 18.00
Sala koncertowa Akademii Muzycznej, ul. Żubardzka 2a
bilety: 10 zł i 5 zł

program:
Francis Poulenc
       Koncert na dwa fortepiany
wykonawcy:
Krystyna Gorzelniak-Pyszkowska – fortepian
Małgorzata Furche-Jurczyk – fortepian

George Onslow
      Trio fortepianowe op. 27
wykonawcy:
Adam Manijak – fortepian
Magdalena Kling-Fender – skrzypce
Robert Fender – wiolonczela

Vincent d’Indy
       Trio na flet, wiolonczelę, fortepian i orkiestrę smyczkową
wykonawcy:
Agata Igras-Sawicka – flet
Arkadiusz Dobrowolski – wiolonczela
Michał Drewnowski – fortepian
Orkiestra Kameralna Akademii Muzycznej w Łodzi pod dyrekcją Wojciecha Pławnera
 
ARKADIUSZ DOBROWOLSKI
Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej w Gdańsku (klasa wiolonczeli prof. Jadwigi Ewald, dyplom z wyróżnieniem) i łódzkiej Akademii Muzycznej (klasa prof. Andrzeja Orkisza). W latach 2003-2004 studiował w Hochschule für Musik und Theater w Hanowerze w klasie prof. Gerrita Zitterbarta. Był stypendystą Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci (1994/1995) i Ministerstwa Kultury (2002). Jest laureatem wielu konkursów, wśród których są: Konkurs Wiolonczelowy im. Kazimierza Wiłkomirskiego w Poznaniu (II nagroda, 1992), I Ogólnopolski Konkurs Kameralistyki Fortepianowej w Częstochowie (najlepszy instrumentalista towarzyszący, 1993), Międzynarodowe Impresje Muzyczne w Bydgoszczy (II nagroda, 1995) i Międzynarodowy Konkurs Muzyki Kameralnej w Łodzi (II nagroda, 1998). Dwukrotnie wygrał Konkurs Muzyki XX wieku w Warszawie (1995 i 1999). Wraz z Triem Polskim został laureatem II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Johannesa Brahmsa w Gdańsku (I nagroda i nagroda specjalna, 2000), Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Pierre’a Lantiera w Paryżu (Grand Prix), VII Międzynarodowego Konkursu im. Johannesa Brahmsa w austriackim PÖrtschach (III nagroda) oraz Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Giovanniego Battisty Viottiego we włoskiej Vercelli (III nagroda i nagroda publiczności). Uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich, m.in. w Łańcucie, Lenk i Lucernie (Szwajcaria), Trondheim (Norwegia) oraz w nowojorskiej Carnegie Hall. Doskonalił swe umiejętności pod kierunkiem wielu wybitnych pedagogów. Koncertował w Niemczech, Austrii, Holandii, Szwajcarii, Norwegii, Rosji, Stanach Zjednoczonych, Japonii, Tunezji, Algierii, Islandii oraz na Wyspach Alandzkich, we Włoszech i we Francji. Dokonał nagrań dla Polskiego Radia, Radia ORF, TVP, TVN i amerykańskiej FOX 8. W latach 2006-2008 był dyrektorem Łódzkiej Orkiestry Kameralnej.

MICHAŁ DREWNOWSKI
Ukończył Liceum Muzyczne im. Karola Szymanowskiego w Warszawie pod kierunkiem prof. Bronisławy Kawalli-Ryszki i prof. Ewy Pobłockiej. Jest absolwentem klasy fortepianu Dominique’a Merleta i Pascala Devoyona Konserwatorium Muzycznego w Genewie (dyplom z wyróżnieniem, 2006). Obecnie asystent w Katedrze Kameralistyki Akademii Muzycznej w Łodzi oraz pedagog w Zespole Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu. Koncertuje jako solista i kameralista w Polsce i za granicą. Brał udział w wielu mistrzowskich kursach muzycznych, pracując pod kierunkiem światowej sławy pianistów – Nauma Shtarkmana, Fou Ts’onga, Miłosza Magina, Rudolfa Kehrera i Eugena Indjica. Występował z orkiestrami symfonicznymi pod dyrekcją m.in.: Tadeusza Kozłowskiego, Rubena Silvy, Vladimira Kiradjieva i Stanislava Usheva. Jest laureatem I Międzynarodowego Konkursu Indywidualności Muzycznych im. Aleksandra Tansmana w Łodzi (nagroda specjalna), XIII Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi (I nagroda), XXXII Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (Estrada Młodych),  Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego „Mascia Masin” we włoskim San Gemini (II nagroda) i Konkursu Pianistycznego Associazione Giovanile Musicale w Rzymie (II nagroda). W latach 2000-2002 występował na deskach Teatru Nowego w Warszawie jako aktor-pianista w sztuce Chopin, jego życie, jego miłość, jego muzyka... w reżyserii Adama Hanuszkiewicza. Jest propagatorem mało znanej muzyki polskich kompozytorów (Tadeusza Majerskiego, Ludwika Grossmana, Jadwigi Sarneckiej czy Stefana Kisielewskiego) i dyrektorem artystycznym Radiowej Filharmonii New Art.

MAŁGORZATA FURCHE-JURCZYK
Absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej w Inowrocławiu (dyplom z wyróżnieniem, 1987), bydgoskiej Akademii Muzycznej w klasie fortepianu prof. Tatiany Szebanowej (dyplom z wyróżnieniem, 1992) oraz Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (studia podyplomowe, 1994). Obecnie jest adiunktem Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Doskonaliła swe umiejętności na kursach pod kierunkiem profesorów: Tatiany Szebanowej, Wiktora Mierżanowa, Zoltána Kocsisa i Aleksieja Orłowieckiego. Brała udział w wielu koncertach w Polsce i za granicą: w Rosji, Niemczech, Hiszpanii, we Francji i na Węgrzech. Jest autorką książki Brzmienie jako konstytutywny element dzieła muzycznego na przykładzie partii fortepianowych w wybranych utworach Maurice’a Ravela, Manuela de Falli, Béli Bartóka i Johna Cage’a (Wydawnictwo Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, 2009). Laureatka Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego na Stypendia Artystyczne im. Fryderyka Chopina (stypendium I stopnia) oraz im. Ferenca Liszta (stypendium II stopnia), a także nagrody głównej Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku. Dwukrotnie otrzymała stypendium Ministra Kultury i Sztuki. W 1992 roku otrzymała srebrną odznakę „Primus Inter Pares”.

KRYSTYNA GORZELNIAK-PYSZKOWSKA
Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie fortepianu  prof. Zbigniewa Szymonowicza oraz w klasie kameralistyki prof. Kiejstuta Bacewicza. Już podczas studiów została laureatką II nagrody i wyróżnienia na Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Klasycznej w Łodzi. W zakresie kameralistyki swe umiejętności doskonaliła pod kierunkiem Kiejstuta Bacewicza, Rajmunda Ambroziaka i Richarda Hausnera (Austria). Ma w dorobku siedem nagród  dla najlepszego pianisty-akompaniatora konkursów krajowych i zagranicznych. Jako solistka występowała na koncertach symfonicznych w Łodzi, Gdańsku, Warszawie, Kaliszu i Hamburgu. W duecie fortepianowym z Małgorzatą Furche-Jurczyk grała podczas koncertu promującego „Boston” – nowy model fortepianu marki Steinway. Brała również udział w szeregu muzycznych imprez kameralnych w Warszawie, Gdańsku czy Bydgoszczy. W swym dorobku artystycznym ma ponad tysiąc koncertów w kraju i za granicą – w Anglii, Austrii, Czechach, Estonii, Grecji, Gwadelupie, Szwajcarii, Niemczech, Słowacji, Rosji, we Francji i Włoszech. Do roku 2013 pracowała w gdańskiej Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki; w latach 1996–2002 była dziekanem Wydziału Wokalno-Aktorskiego. Od roku 2003 pełni funkcję kierownika Katedry Dydaktyki Fortepianu na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Jest profesorem zwyczajnym, promotorem i recenzentem przewodów doktorskich i habilitacyjnych.

AGATA IGRAS-SAWICKA
Absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fletu prof. Elżbiety Dastych-Szwarc.  Studia podyplomowe odbyła w Królewskim Konserwatorium w Hadze (Holandia) w klasie fletu prof. Riena de Reede i Thiesa Roordy. Doskonaliła swe umiejętności pod kierunkiem flecistów światowego formatu – Juliusa Bakera, Williama Bennetta, Roberta Aitkena, Jean-Claude’a Gérarda, Emmanuela Pahuda, Carlosa Bruneela, Patricii Morris oraz Roberta Dicka. Jako muzyk orkiestrowy oraz solistka współpracowała z czołowymi polskimi orkiestrami, m.in. z Polską Filharmonią Kameralną, Polską Orkiestrą Radiową, Orkiestrą Kameralną „Wratislavia” i Concerto Avenna. Przez kilka lat była pierwszą flecistką orkiestry Sinfonia Varsovia. Występuje jako solistka i kameralistka w kraju i za granicą. Jest laureatką wielu konkursów muzyki solowej i kameralnej oraz wieloletnią stypendystką Ministra Kultury i Sztuki. Dokonała licznych nagrań radiowych, telewizyjnych oraz muzyki do spektakli teatralnych. Jej debiutancka płyta Fantaisie, stanowiąca zapis ośmiu fantazji różnych kompozytorów, nagrana z pianistą Mariuszem Rutkowskim i wydana przez DUX, otrzymała nominację do nagrody muzycznej Fryderyk 2010 (w kategorii fonograficzny debiut roku). Druga płyta artystki Martinů Chamber Music (DUX 2010) przyniosła kolejną nominację do Fryderyka (w kategorii muzyka kameralna, 2011), a we Francji docenioną ją nagrodą Clef de ResMusica. Agata Igras-Sawicka jest obecnie asystentką w klasie fletu na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.

ADAM MANIJAK
Pianista, kompozytor, aranżer. Absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi z klasy fortepianu prof. Tadeusza Chmielewskiego (dyplom z wyróżnieniem, 1984) oraz klasy kompozycji prof. Jerzego Bauera (1988). Obecnie doktor habilitowany instrumentalistyki i wykładowca w Katedrze Fortepianu rodzimej uczelni. Jako solista i kameralista bierze udział w koncertach i festiwalach w Polsce i za granicą. Wielokrotnie otrzymywał wyróżnienia dla najlepszegoakompaniatora na międzynarodowych konkursach. Współpracuje z wiodącymi łódzkimi instytucjami: Filharmonią Łódzką im. Artura Rubinsteina, Radiem Łódź, Muzeum Miasta Łodzi i Teatrem Wielkim. Był kierownikiem muzycznym kilku spektakli Teatru Muzycznego i Teatru V6. W jego aktywności artystycznej wiele miejsca zajmuje praca w kameralnych zespołach Mellow Five i Alla Vienna. W roku 2012 był jednym z pomysłodawców, a także współwykonawcą koncertu prezentującego po raz pierwszy w Polsce pieśni i kameralistykę fortepianową Pawła Kleckiego. Działalność Adama Manijaka obejmuje również obszar muzyki rozrywkowej i jazzowej, z akcentem na musical. W jego dorobku kompozytorskim znajduje się szereg utworów łączących elementy muzyki klasycznej i jazzu, m.in.: Trio na skrzypce, kontrabas i fortepian, Pieśń o bębnie do słów Zbigniewa Herberta na chór mieszany i zespół  instrumentalny, Concertino na gitarę i kwartet smyczkowy, Musica concertante na fortepian i orkiestrę, Frustrato-Funk na kwartet smyczkowy, utwory jazzowe dla Big Bandu Akademii Muzycznej w Łodzi. Adam Manijak jest twórcą oprawy muzycznej wielu przedstawień teatralnych, a także licznych opracowań fortepianowej muzyki Fryderyka Chopina, Isaaca Albéniza, Ignacego Jana Paderewskiego, Maurice’a Ravela i Béli Bartóka na zespoły kameralne.

WOJCIECH PŁAWNER
Absolwent łódzkiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. Henryka Wieniawskiego w klasie skrzypiec prof. Zenona Płoszaja, Państwowego Liceum Muzycznego im. Zenona Brzewskiego w Warszawie w klasie prof. Mirosława Ławrynowicza (dyplom z wyróżnieniem) i Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie prof. Iwony Wojciechowskiej. Studiował na Universität Mozarteum w Salzburgu pod kierunkiem prof. Igora Ozima oraz na Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu pod kierunkiem prof. Gerharda Schulza. Obecnie jest studentem dyrygentury symfoniczno-operowej na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie prof. Marka Pijarowskiego. Brał udział w wielu krajowych i zagranicznych kursach muzycznych, pracując pod kierunkiem Wandy Wiłkomirskiej, Hermanna Krebbersa, Sherbana Lupu, Wolfganga Marschnera, Christiane Hutcap, Mariny Jaszwili i Krzysztofa Węgrzyna. Był wielokrotnie stypendystą Ministerstwa Kultury, a także laureatem Programu Stypendialnego Ministra Kultury „Młoda Polska”. Przez szereg lat był też podopiecznym, a następnie stypendystą Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Koncertował w Niemczech, Holandii, Austrii, Chorwacji, na Malcie oraz w Japonii. W latach 2005 i 2006 wystąpił jako najmłodszy solista na IX i X Wielkanocnym Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Warszawie. W swym dorobku fonograficznym ma 2 płyty z muzyką Henryka Wieniawskiego – w tym jedną nagraną wspólnie z bratem Piotrem. Od dziesiątego roku życia bierze udział w konkursach wykonawczych. Jest m.in. laureatem Międzynarodowego Konkursu dla Młodych Skrzypków im. Louisa Spohra w Weimarze (I i II nagroda, 2001) i Internationales Kärntner Sparkasse Wörthersee Musikstipendium w Velden w Austrii (nagroda publiczności). W roku 2004 w Rotterdamie otrzymał tytuł „ESTA Student of The Year Award” przyznawany przez Europejskie Stowarzyszenie Nauczycieli Gry na Instrumentach Smyczkowych i nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu współczesnego na XI Międzynarodowym Konkursie im. Johannesa Brahmsa w Pörtschach (Austria). W roku 2006 został laureatem VI nagrody na XIII Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. W roku 2013 zdobył wyróżnienie na I Ogólnopolskim Konkursie Studentów Dyrygentury im. Adama Kopycińskiego. Występował m.in. z takimi orkiestrami, jak: Sinfonia Varsovia, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus”, Mozarteum  Orchester i z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej. W maju 2008 uczestniczył jako solista, kameralista i koncertmistrz w Kyoto International Music Students Festival.