ŁÓDŹ STORY - informacje ogólne

 

Łódź ma swój musical!
14 grudnia 2013 roku w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Łodzi odbyła się prapremiera musicalu operowego „Łódź Story”, napisanego przez Włodzimierza Korcza specjalnie na zamówienie uczelni. Osiem spektakli zaplanowanych od grudnia 2013 do lutego 2014 spotkało się z tak wielkim zainteresowaniem publiczności, że Akademia postanowiła zorganizować dwa dodatkowe spektakle: 24 i 25 kwietnia. 29 kwietnia studenci AM zaprezentują  „Łódź Story” w ramach Operowego Forum Młodych podczas Bydgoskiego Festiwalu Operowego.

DWA DODATKOWE SPEKTAKLE

Sala koncertowa Akademii Muzycznej w Łodzi, ul. Żubardzka 2a
24 kwietnia 2014, czwartek, godz. 18.00
25 kwietnia 2014, piątek, godz. 18.00

Na przedstawienia „Łódź Story” obowiązują bilety:
Bilet normalny: 20 zł
Bilet ulgowy: 10 zł
Bilety ulgowe przysługują uczniom i studentom. Wstęp z biletem ulgowym za okazaniem legitymacji.
Wejściówka: 5 zł
Wejściówki będą dostępne na godzinę przed spektaklem. Posiadacze wejściówek będą wpuszczani na widownię po ostatnim dzwonku i mogą zajmować wolne miejsca siedzące, są jednak zobowiązani do ustąpienia miejsca osobie, która wykupiła bilet bądź posiada zaproszenie.

SPRZEDAŻ BILETÓW
Sprzedaż biletów i wejściówek w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej w Łodzi (ul. Żubardzka 2a) od 24 marca br. w godz. 15.00-18.00 w dni robocze.

***

Musical „Łódź Story” powstał z inicjatywy poprzedniego Rektora Akademii Muzycznej w Łodzi prof. Antoniego Wierzbińskiego, jako projekt przewidziany do pokazania w nowo wybudowanej Sali Koncertowej Uczelni. Napisanie muzyki powierzono Włodzimierzowi Korczowi – absolwentowi łódzkiej Akademii, kompozytorowi, pianiście, aranżerowi, dyrygentowi, twórcy wielu przebojów. Libretto napisała Monika Partyk, krakowska poetka, krytyk i teoretyk muzyki, z którą Korcz współpracował dotychczas przy komponowaniu kilku oratoriów.

„Łódź Story” to musical operowy w trzech aktach, nawiązujący tekstem do teraźniejszości i do przeszłości Łodzi. Akcja rozgrywa się w „mieście tkaczy” na początku XX wieku i w obecnych czasach. Bohaterami są m.in.: Karol Poznański – syn Izraela Kalmanowicza Poznańskiego, zwanego kiedyś „królem łódzkiej bawełny” i pracownicy jego zakładów. W bieg wydarzeń wpisane są wątki miłosne. Pomiędzy Poznańskim a jedną z tkaczek rodzi się uczucie, które jest przyczyną późniejszych zdarzeń.  Akcja rozgrywa się na tle najbardziej znanych miejsc Łodzi, m.in. słynnych pałaców przy ul. Ogrodowej (dziś Muzeum Miasta Łodzi) i przy ul. Gdańskiej (dziś siedziba Akademii Muzycznej w Łodzi), Pałacu Herbsta, Starego Cmentarza przy ul. Ogrodowej, a także Zakładów Poznańskiego, dzisiejszego centrum handlowo-rozrywkowego „Manufaktura”. Mottem widowiska są słowa będące dewizą miasta „Ex navicula navis” – „z łódeczki łódź”, które znajdują się w dawnych herbach i pieczęciach Łodzi.

Partytura musicalu powstała w 2012 roku. Nad jej realizacją pracują: Michał Kocimski (kierownictwo muzyczne) i Beata Redo-Dobber (reżyseria, scenografia, ruch sceniczny). Dyrygent Michał Kocimski jest asystentem w Akademii Muzycznej w Łodzi i współpracuje m.in. z Teatrem Wielkim w Łodzi, Teatrem Nowym w Łodzi i Teatrem Muzycznym w Gdyni. Beata Redo-Dobber to wykształcona muzycznie aktorka (do 1995 roku związana z Teatrem Starym w Krakowie), reżyser, dramaturg, choreograf i scenograf. Współpracuje z Teatrem Wielkim-Operą Narodową w Warszawie i innymi operami w Polsce i za granicą, wyreżyserowała wiele koncertów, gal operowych transmitowanych i rejestrowanych przez TVP i Polskie Radio.

We wszystkich „rolach” przedstawienia obsadzono studentów łódzkiej Akademii Muzycznej. Wystąpią: soliści i chór Wydziału Wokalno-Aktorskiego oraz Orkiestra Kameralna Akademii. Prapremiera odyła się w sobotę 14 grudnia 2013 roku.
 
Beata Redo-Dobber opowiadała przed premierą o realizowanym projekcie: Pracujemy nad pięknym poetyckim tekstem i świetną muzyką Włodzimierza Korcza, która w warstwie wyrazowej mieni się wszystkimi kolorami tęczy: od jasnych i pogodnych fragmentów po numery mówiące o głębokich, ważnych i nierzadko bolesnych sprawach. Chcemy stworzyć przedstawienie dynamiczne, rozgrywające się na wielu planach, utrzymane w  konwencji teatru w filmie.

Partnerem wydarzenia – musicalu promującego miasto i jego bogatą historię, nawiązującego do czasów łódzkich tradycji z czasów „Ziemi obiecanej” jest Urząd Miasta Łodzi.