***

Na IX Konkursie Akordeonowym im. Andrzeja Krzanowskiego, który odbył się w dniach 27-30 września 2016 r. w Czechowicach-Dziedzicach (w ramach XXIII Jesiennego Festiwalu Muzycznego ALKAGRAN), studentka Inga Piwowarska z klasy akordeonu prof. dra hab. Bogdana Dowlasza uzyskała wyróżnienie oraz nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu Andrzeja Krzanowskiego.

***

Na IV International Voice Competition „Grand Prix de l'Opera de Bucarest” w Bukareszcie (17-20 sierpnia 2016 roku) nagrody zdobyli:
Alina Adamska-Raitarovskyi (sopran) – studentka studiów III stopnia z klasy prof. dr hab. Krystyny Rorbach otrzymała nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie arii niemieckiego kompozytora ufundowaną przez Ambasadę Niemiecką w Bukareszcie oraz nagrodę w postaci kontraktu na rolę w Teatro Real Madrid w Hiszpanii.
Paweł Cłapiński (fortepian) – wykładowca Akademii i student studiów III stopnia z klasy dra hab. Tomasza Bartoszka otrzymał Nagrodę „Colla Parte” dla najlepszego młodego pianisty.

   
 • Informacja o nagrodach w pliku*.pdf pobierz
 •  

***

Na międzynarodowym konkursie V Stockholm International Music Competition, który odbył się w dniach 16-19 czerwca 2016 roku, studenci Akademii zdobyli następujące nagrody:
II nagrodę w kategorii solowej (akordeon) zdobył Gabriel Balukiewicz z klasy dra Leszka Kołodziejskiego
III nagrodę w kategorii kameralnej otrzymał zespół prowadzony przez dra Leszka Kołodziejskiego w składzie: Aleksandra Czarnocka (wiolonczela) i Gabriel Balukiewicz (akordeon)
II nagrodę w kategorii solowej (instrumenty dęte) zdobył Daniel Kobielski z klasy dra hab. Pawła Gusnara

***

Laureatem tegorocznej edycji Uczelnianego Konkursu Kompozytorskiego „Mała symfonia” na utwór orkiestrowy został Marcin Werner (studia II stopnia) z klasy kompozycji prof. dra hab. Sławomira Kaczorowskiego. Nagrodzony utwór to „E-wolucja” na orkiestrę symfoniczną. Nagrodą w konkursie jest prawykonanie wyróżnionego utworu przez Orkiestrę Symfoniczną Akademii pod dyrekcją Marcina Wolniewskiego podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego 2016/2017 w Sali koncertowej AM (7 października).

***

Na XVI Muzycznym Konkursie im. Juliusza Zarębskiego w Łomiankach (maj 2016) duet w składzie: Aleksandra Pazdyga - fortepian i Daniel Kobielski - saksofon, zajął II miejsce w kategorii duetów instrumentalnych. Zespół przygotowany został przez dr Agnieszkę Przybylską.

***

Aleskander Stachowski, student z klasy akordeonu prof. dr. hab. Zbigniewa Ignaczewskiego, 8 czerwca 2016 r. w Muzeum Sztuki MS2 został nagrodzony przez Marszałka Województwa Łódzkiego Witolda Stępnia stypendium artystycznym. 

***

Na XXI Big Band Festiwalu w Nowym Tomyślu (3 czerwca 2016) Big Band Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi pod kierownictwem dr. hab. Jacka Delonga, prof. AM zdobył III miejsce.

***

Na VIII Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Solcu-Zdroju, który odbył się w dniach 20-22 maja 2016 roku studenci naszej uczelni zdobyli następujące nagrody:
 • I miejsce w kategorii soliści studenci i absolwenci: Aleksander Stachowski z klasy prof. dra hab. Zbigniewa Ignaczewskiego
 • II miejsce w kategorii soliści studenci i absolwenci: Kuba Niewczas z klasy prof. dra hab. Bogdana Dowlasza
 • II miejsce w kategorii soliści studenci i absolwenci: Inga Piwowarska z klasy prof. dra hab. Bogdana Dowlasza i dra Eneasza Kubita
 • Grand Prix im. W. L. Puchnowskiego oraz I miejsce w kategorii zespoły kameralne i mieszane - studenci i absolwenci: Aldo Duo w składzie Aleksander Stachowski (akordeon) i Dominik Domińczask (klarnet). Zespół przygotowany przez prof. dra hab. Zbigniewa Ignaczewskiego.
 • II miejsce w kategorii zespoły kameralne i mieszane - studenci i absolwenci: Duet w składzie Kuba Niewczas (akordeon) i Damian Wyrzykowski (gitara). Zespół przygotowany przez prof. dra hab. Bogdana Dowlasza.
***

Na Concorso Flautistico "Giuseppe Gariboldi", który odbywał się w dniach 12-14 maja 2016 r. w Neapolu, student Mateusz Wojtkiw z klasy fletu prof. dra hab. Antoniego Wierzbińskiego i dr Eweliny Zawiślak zdobył I nagrodę w kategorii wiekowej 21-25 lat oraz nagrodę specjalną w postaci cyklu recitali we Włoszech.

***

Studenci Kamil Szulc (fagot) z klasy prof. dra hab. Krzysztofa Kamińskiego i Juliusz Wesołowski (harfa) z klasy mgr Beaty Tarnowicz-Kamińskiej zdobyli wyróżnienie w kategorii zespołów kameralnych na "The 1. Rising Stars Grand Prix 2016 International Music Competition Berlin".

***

Na VIII Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Filadelfii we Włoszech, który odbył się w dniach 4-8 maja 2016 roku studenci naszej uczelni zdobyli następujące nagrody:
- I miejsce w kategori duet fortepianowy: Aleksandra Pazdyga - fortepian, Daniel Kobielski - saksofon z klasy kameralnej dr Agnieszki Przybylskiej,
- III miejsce  w kategorii harfa: Aleksandra Gaudynek z klasy harfy prof. dr hab. Urszuli Mazurek,
- III miejsce w  kategorii fortepian: Katarzyna Mandat przygotowana przez mgra Marka Czmochowskiego,
- III miejsce w  kategorii fortepian: Michał Chojnacki z klasy fortepianu dra hab. Tomasza Bartoszka.

***

Sergey Badalov z klasy kompozycji prof. Zygmunta Krauze zdobył I miejsce w kategori "D" (muzyka kameralna) na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim "Gradus ad Parnassum", odbywającym się w ramach XIV Międzynarodowego Forum "Muzyka Młodych" w Kijowie (Ukraina).

***

Na 53. Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Klingenthal, który odbył się w dniach 2-8 maja 2016 r. studenci naszej uczelni zdobyli następujące nagrody:
- I nagroda w kategorii kameralnej:
     Aldo Duo: Aleksander Stachowski (akordeon) i Dominik Domińczak (klarnet). Zespół przygotowany przez prof. dra hab. Zbigniewa Ignaczewskiego.
- II nagroda W solowej kategorii bez limitu wieku
     Aleksander Stachowski z klasy prof. dra hab. Zbigniewa Ignaczewskiego

***

Na Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym w Puli w Chorwacji, który odbył się w dniach 27-30 kwietnia 2016 r. Studenci Akademii Muzycznej w Łodzi zdobyli następujące nagrody:
- I Nagroda w kategorii solowej F:
       Gabriel Balukiewicz z klasy dra Leszka Kołodziejskiego
       Inga Piwowarska z klasy prof. dra hab. Bogdana Dowlasza i dra Eneasza Kubita
- II nagroda w kategorii solowej F:
       Krystian Lizak z klasy prof. dra hab. Zbigniewa Ignaczewskiego
- I nagroda w kategorii „koncertist”
       Aleksander Stachowski z klasy prof. dra hab. Zbigniewa Ignaczewskiego
- I nagroda w kategorii kameralnej oraz KUP GRADA PULE 2016 za najwyższą punktację w całym konkursie:
       Aldo Duo: Aleksander Stachowski (akordeon) i Dominik Domińczak (klarnet). Zespół przygotowany przez prof. dra hab. Zbigniewa Ignaczewskiego.

***

Inga Piwowarska, studentka z klasy akordeonu prof. dra hab. Bogdana Dowlasza i dra Eneasza Kubita otrzymała wyróżnienie w kategorii IV podczas XIX Międzynarodowych Spotkań Akordeonowych Sanok 2016.

***

Kamil Biadała, student z klasy kontrabasu dra hab. Grzegorza Wieczorka, prof. AM, został laureatem III miejsca w kategorii V podczas VII Polskich Spotkań Kontrabasowych Mielec 2016, które odbyły się w dniach 15-17 kwietnia br. Studentowi przy fortepianie towarzyszył Wojciech Wołoszyn.

***

W 16. edycji Konkursu o Nagrodę im. Księdza Profesora Hieronima Feichta nagrodę zdobyła dr Małgorzata Grajter za książkę Relacje słowno-muzyczne w twórczości Ludwiga van Beethovena. Wręczenie nagrody nastąpi podczas 45. Konferencji Muzykologicznej ZKP, która odbędzie się w dniach 13-15 października br. w Poznaniu.

***

W XIX Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza, który odbywał się w dniach 10-17 kwietnia br., kwintet fortepianowy w składzie: Sławomira Wilga - skrzypce, Maria Sosnowska - skrzypce, Magdalena Agatowicz - altówka, Anna Cierpisz - wiolonczela, Krzysztof Cegliński - fortepian z klasy kameralistyki dra hab. Witolda Holtza i dra hab. Łukasza Błaszczyka, prof. AM, zdobył II nagrodę. Na tym samym konkursie trio fortepianowe w skladzie: Weronika Pucka - skrzypce, Anna Cierpisz - wiolonczela i Michał Kluska - fortepian z klasy kameralistyki dra hab. Witolda Holtza i dr Anny Liszewskiej, zdobyło wyróżnienie. 

***

Trio klarnetowe w składzie: Dominik Domińczak, Bartosz Jawor i Tomasz Piątek zajęli I miejsce w kategorii zespoły kameralne, grupa IV w VII Zachodniopomorskim Festiwalu Klarnetowym o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym, który odbywał się w dniach 12-16 kwietnia br. w Szczecinie. Studentów przygotował dr Robert Stefański.

***

W III Międzyuczelnianym Konkursie Kameralnym dla duetów instrumentalnych i duetów wokalnych, który odbywał się w Akademii Muzycznej w Krakowie w dniach 21-22 marca 2016 roku, studentki Maria Orzeł i Malwina Borkowicz zdobyły wyróżnienie w kategorii duetów wokalnych. Do konkursu studentki przygotowała prof. dr hab. Krystyna Hussar-Moczulska.

***

30 marca 2016 roku podczas uroczystego posiedzenia Senatu w ramach Świąta Uczelni Dyplom Primus in artibus dla najlepszego absolwenta studiów drugiego stopnia Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w roku akademickim 2014/2015 otrzymała Alina Adamska-Raitarovskyi – absolwentka klasy śpiewu prof. dr hab. Krystyny Rorbach, a obecnie studentka Akademii Muzycznej w Łodzi na studiach III stopnia.

***

Na Międzynarodowym Konkursie Saksofonowym odbywającym się w ramach Europejskiego Forum Saksofonowego we Wrocławiu (14-16 marca 2016) student Artem Litviniuk z klasy saksofonu dra hab. Pawła Gusnara zajął I miejsce. Na tym samym konkursie studentka Julia Mielczarek z klasy saksofonu dra hab. Pawła Gusnara zdobyła wyróżnienie.

***

Saksofonista Daniel Kobielski – student z klasy saksofonu dra hab. Pawła Gusnara zdobył I nagrodę w konkursie Wettbewerb für klassisches Saxophon w Lubece, który zakończył się 3 marca tego roku.

***

Na VIII Piotrkowskich Spotkaniach Fletowych, które odbyły się w dniach 5-6 lutego 2016 roku nasi studenci zdobyli następujące nagrody:
W Kategorii IV  (studenci - soliści)
 • I nagroda: Hanna Rzepka (klasa fletu prof. dra hab. Antoniego Wierzbińskiego)
 • II nagroda: Maria Wróblewska (klasa fletu prof. dra hab. Antoniego Wierzbińskiego oraz dr Eweliny Zawiślak)
 • III nagroda: Agata Głodek (klasa fletu prof. dra hab.  Antoniego Wierzbińskiego oraz dr Eweliny Zawiślak)
Przy fortepianie: Nadieżda Pawlak oraz Paulina Urbankowska

W Kategorii V (zespoły studenckie)
 • I nagroda: duet fletowy w składzie Maria Gromińska i Agata Głodek (klasa dr Eweliny Zawiślak)
 • II nagroda: duet fletowy w składzie Hanna Rzepka i Anita Kander-Marchewka (klasa dr Joanny Woszczyk-Garbacz)

***

Rafał Maciejewski (baryton) – student studiów III stopnia z klasy prof. dr hab. Urszuli Kryger zdobył wyróżnienie i nagrodę specjalną „Ipium Silesia” podczas I Międzynarodowego Konkursu Solowej Wokalistyki Sakralnej ARS ET GLORIA (Kategoria III), który odbył się w Katowicach w dniach 6-10 stycznia 2016 roku.

***

Alina Adamska-Raitarovskyi, studentka studiów III stopnia w klasie śpiewu prof. dr hab. Krystyny Rorbach, na V Konkursie Wokalnym im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy zdobyła I nagrodę, Nagrodę specjalną za wykonanie pieśni I. J. Paderewskiego, Nagrodę specjalną za wykonanie pieśni F. Maklakiewicza oraz pięć nagród pozaregulaminowych. Nagrodę im. J. Lefelda dla najlepszego pianisty – akompaniatora przyznano Pawłowi Cłapińskiemu, studentowi studiów III stopnia w klasie fortepianu dr. hab. Tomasza Bartoszka.

***

Katarzyna Mandat, studentka pierwszego roku na kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej, w klasie dyrygowania dra Dawida Bera, zajęła II miejsce na XIV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym "Don Vincenzo Vitti" w Castellana Grotte we Włoszech (grudzień 2015) w kategorii wiekowej 18-20 lat. Do konkursu przygotowywała się pod kierunkiem mgra Marka Czmochowskiego.

***

Chór Kameralny Akademii Muzycznej w Łodzi prowadzony przez dra hab. Jerzego Rachubińskiego, prof. AM zdobył tytuł Golden Diploma w kategorii "A2 - Kameralne chóry mieszane" podczas Warszawskiego Festiwalu Pieśni Adwentowej i Bożonarodzeniowej, który odbywał się w dniach 11-13 grudnia w Warszawie.

***

Aleksandra Borkiewicz - studentka klasy śpiewu prof. dr hab. Urszuli Kryger i mgr Bernadetty Grabias, Dominik Domińczak - student klasy klarnetu dra Roberta Stefańskiego oraz Mikołaj Trąbka - student klasy śpiewu prof. dra hab. Piotra Micińskiego 15 grudnia br. otrzymali stypendia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie artystycznej.

***

Sławomira Wilga, studentka z klasy skrzypiec dra hab. Łukasza Blaszczyka, prof. AM, zdobyła I nagrodę na I Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Grażyny Bacewicz, który odbywał się w dniach 9-13 grudnia w Łodzi. Studentka otrzymała również trzy nagrody pozaregulaminowe: nagrodę ufundowaną przez Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego (półrecitale na festiwalu Emanacje), nagrodę pieniężną JM Rektora Akademii Muzycznej w Łodzi oraz wysokiej klasy smyczek od Pracowni Lutniczej Marcin Mazur.

***

Krzysztof Suwald – student z klasy fortepianu prof. dra hab. Cezarego Saneckiego zdobył wyróżnienie na 14th International Music Competition “Don Vincenzo Vitti”. Konkurs odbywał się w dniach 1-6 grudnia w Castellana Grotte, Bari.

***

Sergey Badalov, student z klasy kompozycji prof. Zygmunta Krauze, zdobył II nagrodę na 2015 CHENGDU-CHINA 11th SUN RIVER PRIZE Students’ New Music Composition Competition. Konkurs został rozstrzygnięty 22 października 2015 roku, nagroda została przyznana za utwór N.K.D.M. (Interrupted Letters).

***

Inga Piwowarska, studentka z klasy akordeonu prof. dra hab. Bogdana Dowlasza i ad. dra Eneasza Kubita, zdobyła I nagrodę na konkursie „Miniatura”, który odbył się 12 grudnia 2015 r. w Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku. Otrzymała również zaproszenie do wykonania w marcu 2016 recitalu w tej uczelni.

***

Inga Piwowarska, studentka z klasy akordeonu prof. dra hab. Bogdana Dowlasza i ad. dra Eneasza Kubita, zdobyła II nagrodę na konkursie "Harmonia Viva - Prezentacje muzyki akordeonowej", który odbył się w dniach 4-5 grudnia 2015 r. we Wrocławiu.

***

Kwintet dęty w składzie: Agata Głodek, Natalia Kok, Jadwiga Surtel, Hipolit Wróblewski i Maciej Pietrzak, prowadzony przez dr Agatę Piotrowską-Bartoszek zdobył wyróżnienie w XVII Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Kameralnych Jawor 2015, który odbywał się w dniach 21-22 listopada 2015 roku.

***

Sławomira Wilga, studentka klasy skrzypiec dra hab. Łukasza Błaszczyka, prof. AM, otrzymała IV nagrodę w 9. Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Zdzisława Jahnkego, organizowanym w dniach 14-20 listopada 2015 r. w Poznaniu.

***

Zespół kameralny przygotowany przez mgr Beatę Tarnowicz-Kamińską w składzie: Juliusz Wesołowski (harfa) i Kamil Szulc (fagot) otrzymał II nagrodę w XVII Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Kameralnych Jawor 2015.

***

Zespół kameralny przygotowany przez prof. dra hab. Zbigniewa Ignaczewskiego w składzie: Dominik Domińczak (student III roku, studia I stopnia, klasa klarnetu dra Roberta Stefańskiego) i Aleksander Stachowski (student II roku, studia I stopnia, klasa akordeonu prof. dra hab. Zbigniewa Ignaczewskiego) otrzymał I nagrodę w Międzynarodowym Konkursie „Grand Prize Virtuoso” w Paryżu (Francja) i otrzymał zaproszenie do udziału w koncercie w Auditorium Paris Opera Bastille dnia 18 grudnia 2015 roku.

***

Aleksander Stachowski otrzymał Grand Prix w III Międzynarodowym Konkursie „Kaunas Sonorum - 2015” oraz nagrodę Instytutu Polskiego w Wilnie „za aktywny udział i wspaniałe reprezentowanie Polski i jej kultury” oraz zaproszenie do wykonania koncertów z Orkiestrą Symfoniczną w Kownie w sezonie artystycznym 2016/2017. Konkurs odbywał się w Kownie (Litwa) w dniach 4-7 listopada 2015 roku.

***

Na Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym 65th Trophée Mondiale w Martigny (Szwajcaria), organizowanym przez Confédération Mondiale de l’Accordéon (CMA) w dniach 20-25 października 2015 r. duet w składzie: Dominik Domińczak (student III roku studiów I stopnia, klasa klarnetu dra Roberta Stefańskiego) oraz Aleksander Stachowski (student II roku studiów I stopnia, klasa akordeonu prof. dra hab. Zbigniewa Ignaczewskiego) otrzymał I nagrodę w kategorii World Music (zespoły kameralne). Zespół pracuje pod kierunkiem prof. dra hab. Zbigniewa Ignaczewskiego.

***

Na Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym 68th Coupe Mondiale w Turku (Finlandia), organizowanym przez Confederation Internationale des Accordeonistes (CIA) w dniach 6-11 października 2015 r. duet w składzie: Dominik Domińczak (student III roku studiów I stopnia, klasa klarnetu dra Roberta Stefańskiego) oraz Aleksander Stachowski (student II roku studiów I stopnia, klasa akordeonu prof. dra hab. Zbigniewa Ignaczewskiego) otrzymał III nagrodę w kategorii International Chamber Music Ensemble. Zespół pracuje pod kierunkiem prof. dra hab. Zbigniewa Ignaczewskiego.

***

Na Międzynarodowym Konkursie Akordeonowym 68th Coupe Mondiale w Turku (Finlandia), organizowanym przez Confederation Internationale des Accordeonistes (CIA) w dniach 6-11 października 2015 r. Aleksander Stachowski (student II roku studiów I stopnia, klasa akordeonu prof. dra hab. Zbigniewa Ignaczewskiego) zajął IV miejsce w finałach (III etap) w kategorii solistów Coupe Mondiale.